Neden web sitesi açma gereği duydum?

Neden web sitesi açma gereği duydum?

Herkes gibi benim de bir hobim var, o da site açmak ve işletmek 😊 Bu yazımda sizlere, neden furkagunes.com.tr diye bir web sitesi açtığımı anlatıyorum.

web site gecmis

Web siteleri ve internet ile olan geçmişimi anlatarak giriş yapayım.

Bu web sitemden yıllar önce, daha lisedeyken, çocukluğumdan beri hevesli olduğum bilgisayarlardan sonra ilk kişisel bilgisayarımı (aslında aile bilgisayarı) edinmiş ve sonrasında internet bağlatmıştım. İnternet yokken bile, bilgisayar dergileri (özellikle CHIP bilgisayar dergisi) aracılığıyla web sitesi yapıyordum.

Bu şekil, sadece tek bilgisayarda yapılan web sitesine offline (yani çevirim dışı) web sitesi deniliyordu. Daha sonra, 2007 yılında, bilgisayarıma internet bağlatınca online (çevirim içi) web sitesi yapımına başlamış oldum.

yahoo geocities

DOGUNUNGUNESİ.COM

Lisedeki bilgisayar hocamızın da katkılarıyla, o zamanlar Yahoo’nun aktif bir servisi olan Geocities aracılığıyla ücretsiz web sitesi açabilmiştim. Çok kısıtlı olan bu servisten sonra kendimi geliştirerek, bağımsız ve tüm hakları bana ait olan ve lise arkadaşlarımla beraber yürütmeyi kararlaştırdığım DogununGunesi.com (Doğunun Güneşi) web sitesini açtım. İçimde sürekli bir paylaşma hissi, yazı yazma, yeni şeyler keşfetme duygusu beni tetikliyordu.

Doğunun Güneşi sitesi, bir turizm sitesiydi ve içerisine, Türkiye’deki 81 il ve ilçelerini tanıtıyorduk. Güzel başlayan bir proje olsa da, maddi imkansızlıklardan ötürü sitenin ömrü bir yıldan öteye gidemedi.

TECHNODESTEK.NET

Lise yıllarımın sonlarına yakın, ikinci bir web sitesi açıp, bu sefer kardeşimle beraber yürütmek istedim. Bu sitem de TechnoDestek.net oldu. Adından da anlaşılacağı üzere, en iyi yaptığım şeyi, yani teknoloji konusunda destek verebileceğim forumu işletiyordum. Siteye iyi bir giriş yapsak da, üniversite sınavına hazırlanmak için açtığım bu sitenin birinci yılı dolduğunda, yenileme siparişini iptal ettim (yıllık web site ücreti ödenmesi gerekiyor, ödenmese kapanıyor) ve site kapandı. Böylece sınava odaklandım. Ancak ikinci kez emeklerimiz heba oldu. Bunda maddi etki de büyüktü. 1 yıl boyunca, yüzüne bakmayacağım bir web sitesine boşuna para ödemek istememiştim, ki o dönemler maddi durumumuz kötüydü.

TECHNODESTEK.COM

Üniversiteye yerleştikten sonra aynı sitenin uzantısının değişmiş hali, yani TechnoDestek.com’u yine aynı hedeflerle tekrar açma kararı aldım. Ne yaparsın, bir kere alıştı mı insan, vazgeçemiyor 😅. Bu siteyi biraz daha hevessiz işletiyordum. Ziyaretçi sayısından yıl sonunda memnun kalmayınca, siteyi bırakma kararı aldım.

TEKNOLOJINATOR.ORG

İki yıl boyunca web site işlerini bıraktım. Üniversitenin son yılında son kez Teknolojinator.org sitesini açtım ve tek başıma işletme kararı aldım. Önceden yaşadığım tecrübelerle siteyi kısa sürede, hit alan, aktif bir web sitesine dönüştürmeyi başardım (aslında bu iki yıllık süreçte çalıştığım forumlardaki arkadaşlarımı çağırmıştım). Güzelce giderken, Google’ın radikal arama algoritma değişikliği siteye büyük darbe vurdu. Bu değişikliğin yapıldığı ertesi gün, siteye giren kişi sayısı sıfır olmuştu. Halbuki önceki günler 900-1200 kişi giriyordu, üstelik sadece Google’dan. Siteyi kurtarmaya çalıştım, yediği spamı giderdim ama malesef Google bir kere darbe vurduğu siteye bir daha güvenmiyor. O yüzden bu siteyi de bırakma kararı aldım. Dördüncü kez emeklerim heba oldu. Ama ders almıyorum işte 😞

laptop carpi
Artık tamamen web site işlerini bırakma kararı almıştım. Bunca yıl yaptığım çalışmalar hep boşa gitmişti. Sadece web sitelerinde değil, forumlarda ve bilgisayarlar ile telefonlar üzerine yaptığım çalışmalar da boşa gitmişti. Kendimi boşlukta hissediyordum. En iyi yaptığım işi tamamen bırakmak zor geldi ama bir daha da yapmak istemiyordum.

YENİDEN HEVESLENİYORUM: ZENFONEASUS.COM

 

zenfoneasuscom
İşte bu dönemde kendime yeni bir akıllı cep telefonu olan ASUS ZenFone 5 (2014 modeli) almıştım. Donanım Haber forumlarında (forum.donanimhaber.com) bu telefona ait konularda geziniyor, telefonumu bu sayede daha iyi kullanma fırsatı ediniyordum ve destek alıp, destek veriyordum. O sırada bir üye bana ulaşarak, özetle “Gel seninle bir blog açalım ve bu bilgi akışını oradan sağlayalım, hem destek konuları forumdaki gibi mesajların arasında kaybolmaz hem de bu kitleyi siteye çekeriz” demişti. Kendisine hevesimin olmadığını belirtip vazgeçtim.

Ancak içime bir kere kurt düşmüştü. Türkiye’nin popüler alışveriş sitesi olan Hepsiburada.com’u bir hafta boyunca takibe aldım. En çok satan telefonlarda ilk iki sırada ASUS ZenFone modelleri vardı. Kendi kendime “Bu telefonları alanlar illa sorun yaşayacak ve Google’da aratacak. Başka ZenFone sitesi de Donanım Haber forumu dışında yok. Bu sefer tutturma ihtimali yüksek” deyip tekrar site açma kararı aldım.

Forumdaki arkadaşa ortak istemediğimi, tek başıma çalışmak istediğimi ilettim. O da “Ben yeni telefona geçeceğim, vazgeçtim” deyince tamam bu iş deyip ZenFoneAsus.com web sitesini açtım. Bu sefer öyle ciddi bir emek harcamadım. Özellikle Asus-ZenFone.com İngilizce bloğundaki yazıları, adam akıllı Türkçe’ye çevirip sitemde paylaştım. Birkaç tane de basitçe sorun çözüm yazıları yazdım. Haftalık 3-4 yazı ekledim. Kendimi çok yormadan eğer tutturursam, daha sonradan tüm gücümü vereceğimi düşündüm. Nitekim öyle de oldu. Türkiye’nin ilk zamanlar tek ASUS ZenFone sitesi olmuştum. Güzel girişler alıyordum. Bunu görünce ciddi çalışmalar yaptım. Çok güzel yorumlar geliyordu. Hatta bir takipçimin “Abi, biliyor musun, bir telefoncuya ASUS telefonumu götürdüm. Adam senin siteden bakarak bir şeyler yaptı. Bende teşekkür etmek için yorum yazıyorum” demesiyle, sitemin artık telefoncular tarafından dahi bir “ASUS Teknik Destek” sitesine dönüştüğünü öğrenmiştim.

zenfone dusus

Bu sitenin bu denli tuttuktan sonra çöküşü de şöyle oldu: ASUS, ilk modellerindeki performansı devam ettiremedi. İlk defa bir web sitem 6 yıl boyunca açık kalmıştı. Ancak ASUS’un ZenFone modellerinde küçülmeye gitmesi ve bu telefona sahip kitlenin başka markalara yönelmesiyle, web siteme girişler ciddi oranda düştü. Bende 6. yılın sonunda buraya kadarmış deyip web sitemin içeriklerini SiberKalem.com adındaki başka bir web siteme taşıyıp kapattım.

ZenFoneAsus.com işletirken, yan siteler açarak onlarla da bir şeyler yapmak istemiştim. 6 yıllık süreçte GalaxyDestek.com (Samsung akıllı telefon destek sitesi) ve SiberKalem.com (genel teknoloji sitesi) adında iki site daha açmıştım. ZenFoneAsus.com ziyaretçileri azalınca, önce GalaxyDestek.com’da çalışmaya başladım. Bunda üniversite arkadaşımın (İbrahim) sonradan ortak olması büyük etken oldu. Aslında ZenFoneAsus.com popülerliği düşünce tüm sitelerimi İbrahim’e satmaya karar verdim. Ancak kendisinin sürekli benden bilgi alışverişinde bulunacağını bildiğimden, ortak olmayı daha uygun buldum.

GALAXYDESTEK.COM

Bundan sonra GalaxyDestek.com’u işlettik. Güzel çalışmalar yaptık. ZenFoneAsus.com kadar olmasa da bizi idare ediyordu ama sürekli aynı sayıda giriş alması sıkılmamıza sebep olmuştu. İbrahim’in Samsung dışında ve Samsung’a yakın içerikleri siteye ekleme isteğine sıcak bakınca kendisi Whatsapp Plus, Instagram Plus gibi modlu uygulamalara ait yazıları yazmıştı. Bu yazılara girişler öyle çok artmıştı ki, tüm siteye girişlerin toplamını ikiye katlıyorlardı. Ancak alan adındaki Galaxy ibaresi sitenin tanınmasını zorlaştırıyordu. Bu yüzden kendisiyle görüşüp bu yazılarını SiberKalem.com’a da yazmasını, orasına ağırlık vermesini istedim. Nitekim öyle de oldu.

SIBERKALEM.COM

GalaxyDestek.com’u da böylece bıraktık ve ZenFoneAsus.com ile GalaxyDestek.com sitelerindeki içerikleri olduğu gibi SiberKalem.com’a taşıdık. Bir yıl boyunca bu şekilde gitti. İbrahim’in mod yazılarına girişler öylesine fazlaydı ki, benim teknoloji ve destek konulu yazılarım bunların gölgesinde kalıyordu. Defalarca arkadaşıma “Artık bu işleri sen yap, senin yazıların tutmuşken ilerle, ben bırakmak istiyorum” dememe rağmen kendisi kabul etmedi. En azından benim sadece teknik destek olarak yine de bir ortak şeklinde devam etmemi uygun buldu.
SiberKalem.com’un popülerliği çok iyiydi ancak büyük oranda modlu uygulamalara giriliyordu. Sitede Google Adsense reklamları kullanıyorduk. Site öyle bir hale geldi ki, sadece çıkar ilişkisine dönüştü. Ziyaretçi eşittir para gözüyle bakmaya başladık. Çünkü yazılara uğrayan neredeyse %90’lık kesim bir teşekkür bile etmiyordu. Türkiye’de iyi ziyaretçi akışına sahip olsak da (günlük 6 bin kişiyi geçmiştik) memnun değildik. Çünkü Adsense Türkiye’de reklamlara tıklama başına ücreti en düşük kazandıran ülkelerden biriydi.

Aldığımız karar sonrası siteyi olduğu gibi İngilizce’ye çevirip, Amerika’daki bir sunucuya taşıdık. Bu yazıyı yazdığım an itibariyle SiberKalem.com, İngilizce olarak yayın hayatına devam ediyor.

Bu andan sonra, işler tamamen paraya dönüştüğü, etkimin iyice azaldığı son sitemi de bırakma kararı aldım. Arkadaşım anlayışla karşıladı. Artık sitenin tek sahibi kendisi olarak devam ediyor.

dusunuyorum

Birkaç ay bu şekilde geçti. Bu süreçte sosyal medyada birkaç tane kendi yaptığım videoyu paylaştım. Özellikle arkadaşlarım tarafından çok beğenildi. Sonra hastanede çalıştığım birimde 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma etkinliği düzenlendi, bende katıldım. Bir video ve birkaç fotoğraf çekildi. Haber sitelerinde sadece fotoğraflar paylaşıldı. Bende çekilen videoyu alıp, bilgim kadarıyla, güzelce düzenledim. Sonra bunu sorumlu hemşiremize gönderdim. Çok beğendiğini söyledi. Arkadaşlarımla da paylaştım, herkes çok beğendi. Arkadaşlarımın “Kendine bir sayfa açıp ordan paylaşsaydın bizde takip ederdik” şeklindeki önerilerini düşünüyordum. Aklıma kişisel web sitesi açmak geldi. Hemen furkangunes.com sitesini araştırdım ancak malesef başka biri almıştı. Bu sitenin zamanı Mart ayında doluyordu. Bekledim ancak site, sahibi tarafından 1 yıllık yenilemesi yapılınca başka yollar aradım.

FURKANGUNES.COM.TR

Derken furkangunes.com.tr sitesi açamaz mıyım diye araştırdım. T.C. kimliğiyle birebir uyuşan bu şekil web siteler (ad-soyad.com.tr) için kimlik fotokopisi ve başvuru formu yeterli oluyormuş. Bunu öğrendiğim an başvuruda bulundum ve çok geçmeden başvuru kabul edildi. Böylece kişisel web sitemi açmış oldum.
Sitemin tasarımı nasıl olsun diye düşündüm. İnternetteki şablonlara baktım ve personel kartına benzeyen bir şablonu beğendim ve hemen siteme uyguladım. Bir de blog sayfası açtım. Artık tüm çalışmalarımı bu web sitem altında yapmaya karar verdim. Umarım bundan böyle, bu sitem üzerinden devam ederim.

Bu yazımı sonuna kadar okuyanlara minnettarım! Okuduğunuzu yorumlardan belirtirseniz çok mutlu olurum! Çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız 😊

Yorumunuzu Ekleyin

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    Teknolojinator.org’u hiç unutmam aralarından en sevdiğim oydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.