1. Anasayfa
 2. Bilgilendirme

USB’ye Windows Yükleme Anlatımı

USB’ye Windows Yükleme Anlatımı

USB flash bellek aracılığıyla bilgisayarınıza Windows işletim sistemini nasıl yükleyeceğinizi anlattım.

Modern bilgisayarlarda CD/DVD rom tarih olmak üzere. Flash bellekler bunların yerini aldı bile. Birçok avantajı bulunan flash bellekler, özellikle CD/DVD’lere göre özellikle hız farkıyla öne çıkıyor. Sadece hız da değil taşınabilirlik, fiziksel boyut ve kapasitenin büyüklüğü gibi önemli farklılıklar da mevcut.

Ancak Windows’u flash belleğe atıp oradan bilgisayara yüklemeyi istemenin en büyük sebebi, bilgisayarda bir CD/DVD rom’un olmamasıdır.

İşte ben bugün sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Gereksinimler

 • En az 16gb kapasiteli bir flash bellek
 • Windows iso dosyası
 • Windows işletim sistemli bir bilgisayar
 • Rufus programı
 • Windows seri numarası
 • Sürücüler

Flash bellek

En az 16 gigabyte kapasitesine sahip herhangi bir flash bellek işimizi görecektir. Özellikle şunu almalısınız gibi bir kısıtlama yok.

Windows iso dosyası

Hangi Windows’u yüklemek istiyorsanız, onun iso uzantılı dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

Ben aşağıya ilgili Windows iso dosyalarının resmi indirme adreslerini bıraktım:

Windows XP Service Pack 3 32-bit Türkçe ISO dosyası Windows Vista Service Pack 2 32-bit Türkçe ISO dosyası Windows Vista Service Pack 2 64-bit Türkçe ISO dosyası Windows 7 Türkçe ISO dosyaları (Technopat’a gider) Windows 8.1 Türkçe ISO dosyaları (Microsoft’a gider) Windows 10 Türkçe ISO dosyası Windows 11 Türkçe ISO dosyası

Rufus programı

Şimdiye kadar kullandığım en iyi önyüklenebilir medya oluşturma programı olarak Rufus’u kullanmanızı öneriyorum.

Rufus programı resmi sayfası (güncel sürüm için bakmak isteyebilirsiniz): https://rufus.ie/tr/

Rufus 3.20 Taşınabilir Versiyon İndir

Windows seri numarası

Eğer Windows 7 veya daha eski sürüme sahip bir bilgisayara Windows yükleyecekseniz, mutlaka bir seri kodunuzun olması gerekiyor. Eğer seri kodunuz var ancak ne olduğunu hatırlamıyorsanız öğrenmek için aşağıdaki linke gidebilirsiniz:

Ancak Windows 8 ve üstü yüklü olan bilgisayarda buna gerek yoktur. Tabii bir şartla, bu şekildeki bilgisayara en az Windows 8 veya üstü işletim sistemi yükleyecekseniz bu geçerlidir.

Windows 8 veya üstü işletim sistemine sahip bir bilgisayara Windows 8.1, 10 veya 11 yüklerken seri numarası istendiği zaman ilgili aşamayı atlayın (daha sonra doğrulama yapacağım seçeneğini kullanın). Windows yüklendikten sonra internete bağlandığınızda otomatik olarak etkinleştirilmiş olacaktır.

Windows 8 veya üstü işletim sistemine sahip bir bilgisayara Windows 7 veya daha eski sürümlerden birini yükleyecekseniz, mecburen bu sürümün seri numarasını satın almanız gerekmektedir.

Eğer hiçbir işletim sistemi barındırmayan (FreeDos) bilgisayara Windows yükleyecekseniz yine yüklemek istediğiniz Windows’a ait seri numarasını satın almalısınız.

Neyse ki çok uygun fiyatlara Windows seri numaraları satan online alışveriş mağazaları mevcut. Hangi Windows’u satın almak istiyorsanız Google’da onun ismiyle örneğin Windows 10 satın al şeklinde arama yapmanız ve en uygun fiyatlı (yorumlara da bakarak en güvenilir olanı) bularak satın alabilirsiniz. Zamanında 1TL, 10TL ve 30TL gibi fiyatlarla satışların yapıldığını hatırlıyorum (kendim 30TL’lik Windows 10’dan birkaç tane almıştım).

Satın alım sitesi olarak Microsoft’u kullanmayın. Zira çok yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu aşamayı anladıysanız devam edebilirsiniz.

Flash belleğe önyüklenebilir Windows yükleme

USB'ye Windows Yükleme Anlatımı 1

1. Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın. Bilgisayarınızın flash belleğinizi gördüğünden emin olun (Bilgisayarım penceresini açıp, buradan flash belleğinizi görün).

USB'ye Windows Yükleme Anlatımı 2

2. Rufus programını açın.

Programı açtığınızda çıkan uyarılara onay verin.

3. Rufus içerisinde şu işlemleri gerçekleştirin:

Aygıt başlığı altından flash belleğinizin seçili olduğundan emin olun.

Önyükleme seçimi başlığı altındaki SEÇ butonuna tıklayın ve açılan pencereden indirdiğiniz Windows dosyasını seçip Tamam deyin.

Programın alt kısmındaki BAŞLAT üzerine tıklayarak işlemi başlatın. Eğer bir uyarıyla karşılaşırsanız onay verin.

Yükleme işlemi bitince flash belleği çıkarmayın.

Windows’u önyükleme

Windows’u yüklemek için flash belleğin bilgisayarınıza takılı olduğundan emin olun.

Bilgisayarınızı kapatın ve BIOS’a girecek şekilde açın.

BIOS’a girmek için masaüstü bilgisayarlarda genellikle F9 tuşu, laptop’larda ise F2 tuşunu kullanıyoruz (bu tuşlar işe yaramazsa bilgisayarınızın kullanma kılavuzunda veya Google’da nasıl bios’a gireceğinizi araştırın). Şöyle yapıyoruz: Bilgisayarın açma tuşuna basar basmaz, daha ekranda hiçbir ibare belirmeden BIOS açma tuşuna (F9 veya F2) sürekli basıyoruz. Dikkatinizi çekerim, bu tuşları basılı tutmuyoruz, ard arda sürekli basıyoruz.

Bilgisayar ekranında BIOS açılış ekranı belirdikten kısa süre sonra BIOS ayarlarına ait ekran açılacaktır.

Windows 8 veya üstü yüklü bilgisayarlarda BIOS ekranına ulaşmak için gelişmiş başlangıç ayarlarına gitmemiz gerekmektedir.

BIOS’a girdikten sonra temel mantık, UEFI ve Secure Boot seçenekleri eğer aktif ise önce bunları kapatmak, kapattıktan sonra BIOS’u kaydedip yeniden başlatmak ve ikinci kez BIOS’a girdikten sonra flash belleğimizi birinci önyüklenebilir medya olarak belirleyip tekrar BIOS’u kaydedip bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Böylece bilgisayar ilk önce flash belleği okuyacak, içerisindeki önyüklenebilir Windows’u açacaktır.

Hemen her bilgisayarın BIOS’unda yapmanız gerekenler farklıdır. Doğru seçeneklere ulaşmak için Google veya Youtube’u kullanabilirsiniz. Laptop’lar için marka model boot ayarları diye arama yapabilirsiniz. Örneğin Lenovo Z500 USB boot veya Lenovo Z500 USB boot ayarları … (İngilizce videoları izleyebilirsiniz, yapılanları taklit edin yeter, konuşmaları anlamanız şart değildir).

Masaüstü bilgisayarlar için ise aynı aramayı anakart marka modeli boot ayarları şeklinde yapmalısınız. Örneğin MSI MEG ACE X570 boot ayarları

Doğru ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınızda BIOS’u kaydedip yeniden başlattığınızda önyüklenebilir Windows açılacaktır.

Bahsettiğim BIOS ayarları ve Windows yükleme ekranına dair örnek teşkil etmesi açısından aşağıdaki videomun 07:06 süresinden itibaren izlemenizi öneririm (Windows 10 yüklü bilgisayarda gerçekleştirdiğim işlemleri içermektedir):

Aşağıda anlatacağım yöntem Windows Vista ve sonrası için geçerlidir. Windows XP ve öncesi için Google’da araştırma yapmanızı öneririm (Windows XP nasıl yüklenir gibi).

Önyüklenebilir Windows açıldıktan sonra dil, para birimi, klavye giriş yöntemi gibi seçenekler sizi karşılayacaktır. Bu ekranda İleri tıklayın.

Ardından Şimdi yükle üzerine tıklayın.

Bazen birden fazla Windows sürümü görünebilir. Böyle bir ekranla karşılaşırsanız bilgisayara yüklemek istediğiniz Windows sürümünü seçin ve İleri üzerine tıklayın.

Lisans koşulları sayfası çıkarsa, kabul ediyorum yanındaki kutucuğa işaret koyup İleri üzerine tıklayın.

Seri numarası istenirse, sizdeki seri numarasını girin. Eğer sizdeki seri numarasını kabul etmediyse Atla üzerine tıklayın. Kurulum bittiğinde online aktifleştirme yoluyla aynı seri numarasını tekrar girdiğinizde Windows’unuz aktifleşecektir (Windows kurulumu tamamen bittiğinde, sürücüleri yükleyip internet erişimini sağladıktan sonra klavyeden Windows Logo Tuşu + R tuşlarına aynı anda basıp Çalıştır penceresini açtıktan sonra çalıştır kutucuğuna changepk.exe yazıp Enter’a basarak aktifleştirme ekranına ulaşabilirsiniz).

Hangi yükleme türünü istiyorsunuz? ekranı ile karşılaştığınızda Özel (gelişmiş) seçeneğini seçin.

Son aşamada karşınıza diskler çıkacaktır. Hangi diske yüklemek istiyorsanız onu seçin.

Eğer Windows yüklü bir diski silip yeniden yüklemek istiyorsanız, ilgili diskin üzerine tıklayın. Ardından Sürücü seçenekleri (gelişmiş) üzerine tıklayın. Açılan seçenekler arasından Sil üzerine tıklayın ve çıkan uyarıya onay verin. Bu şekilde teker teker, mevcut olan tüm bölümleri silin.

Yalnız Disk 0, Disk 1, Disk 2 gibi kısımlara dikkat edin. Eğer depolama olarak kullandığınız bir birim varsa ve yedeğini almamışsanız, yanlışlıkla silmeniz durumunda verilerinizi tamamen kaybedebilirsiniz. Örneğin Disk 0, sizin SSD diskiniz ise ve SSD’nizin boyutu 480GB ise, Disk 0 karşısında 480GB’a yakın kapasite bilgisi yer alacaktır. Buradan anlayacaksınız ki Disk 0 = SSD diski. Disk 1’de hard diskinizin kapasitesiyle uyuşuyorsa Disk 1 = Hard disk olacaktır. Bu şekilde hangi numaralı diskin sizin kullandığınız hangi parçaya tekamül ettiğini anlayabilirsiniz. Böylece sadece Windows yüklü diskin içindeki bölümleri silerek, depolama biriminize dokunmayarak veri kaybı olmadan Windows yükleyebileceksiniz.

Silme işlemini bitirdikten sonra yüklemek istediğiniz diski seçtikten sonra İleri üzerine tıklayın. Çıkan uyarıya onay verip geçin.

Bu aşamadan sonra Windows yüklenmeye başlayacaktır.

Windows yüklenirken bir kez yeniden başlatıldığında flash belleğinizi çıkarın. Eğer bilgisayar flash belleğinizi görürse sıfırdan yeni bir kurulum ekranıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için, yükleme esnasında bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatıldığında flash belleği derhal çıkarın.

Windows yükleme işlemi bittikten sonra bazı ayarlar ve profil oluşturmayla alakalı ekranlarla karşılaşacaksınız. Bunları dilediğiniz gibi seçin ve kurulumu bitirin (seçenekleri seçmekte zorlanıyorsanız Google’da örneğin Windows 10 kurulumu nasıl yapılır diye arama yaparak seçimleri nasıl yapacağınızı öğrenerek kurulumu tamamlayabilirsiniz).

Kurulum tamamen bittiğinde Windows masaüstü ile karşılaşacaksınız.

Sürücüleri yükleme

Bundan sonra ilk yapmanız gereken bilgisayarınızın sürücülerini yüklemektir.

Eğer sürücü CD/DVD’niz var ise, CD/DVD desteği olan bir bilgisayar aracılığıyla bu sürücüleri flash belleğinize atın. Flash belleğinizi de yeni Windows yüklediğiniz bilgisayarınıza takıp sürücüleri yüklemeye başlayın (genellikle flash bellek içerisindeki setup.exe veya autorun.exe dosyası ile yükleme işlemi başlatılabiliyor).

Ancak sürücüleriniz yoksa bulmak için yine Google’ı kullanmanız gerekiyor.

Eğer laptop kullanıyorsanız marka model sürücü indir şeklinde arama yapabilirsiniz. Örneğin Lenovo Z500 sürücü indir

Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, biraz daha detaylı arama yapmanız gerekiyor. Öncelikle anakart marka model sürücü indir şeklinde arama yapmalısınız. Örneğin MSI MEG ACE X570 sürücü indir

Sonra harici ekran kartı kullanıyorsanız onun da sürücüsünü marka sürücü indir şeklinde aramalısınız. Örneğin Nvidia GTX 1050 ti ekran kartı kullanıyorsanız, sürücünü bulmak için Nvidia sürücü indir şeklinde Google’da arama yapmalısınız.

Bu şekilde kullandığınız tüm ekipmanlar ve bileşenler için sürücüleri bulduğunuzdan emin olun.

Sürücüleri bulup, indirip, yükledikten sonra sıra favori programlarınızı yüklemeye geldi. Aşağıda, çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan bazı programları listeledim:

 • Microsoft Office 2016 (Windows 7 ve öncesi için)
 • Microsoft Office 2021 (Windows 8 ve sonrası için)
 • K-Lite Codec Pack
 • Google Chrome
 • Winrar
 • 7-zip (Winrar alternatifi ücretsiz program)
 • Daemon Tools (Windows 7 ve öncesi için ISO dosya içeriğini okuma programı)
 • Java (şart değil ama bazen gerekiyor)

Bunları da yükledikten sonra bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son söz

Anlatım bu kadardır. Aklınıza takılan soru olursa yorum yaparak dile getirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir